Şirket Ve Markalar İçin Sosyal Medya Kılavuzu

Şirket Ve Markalar İçin Sosyal Medya Kılavuzu

Geçmişte hemen hemen tüm markalar, müşterilerinin duygu ve düşüncelerini çeşitli yöntemlerle öğrenmeye çalıştı. Birçok markanın mağazalarında veya şubelerinde dilek, istek ve şikayet kutuları görürdük. Hatta bu kutuların üzerindeki “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi sevdiklerinize iletin” ibaresi oldukça meşhurdu. Bu dilek, istek ve şikayet kutularının üzerine yazılan meşhur söz, amacına pek ulaşamazdı. ucuz takipçi satın al  Çünkü müşteriler bir şirketin hizmetinden duydukları memnuniyeti 7 kişiye anlatırken, 25 kişiye memnuniyetsizliklerini anlatıyorlar.

Bugün artık bu dilek, istek ve şikayet kutularını neredeyse hiç görmüyoruz ve söz konusu istatistikler kısmen anlamını yitirdi.

Ama artık işler değişiyor! Sosyal medyanın ortaya çıkışıyla, şirketlerin müşterilerinin onlar hakkında ne düşündüğünü daha kendileri düşünmeden bilmeleri mümkün! Bu faydaya ek olarak, şirketlerin sosyal medya platformlarında müşterilerle doğrudan etkileşime girmesi ve anketler veya odak grupları aracılığıyla sundukları ürün veya hizmetler hakkında onlardan geri bildirim almaları da mümkündür.

Bu sayede kendimizi ve firmamızı geliştirmek basit bir hale geliyor,nelere dikkat etmeyeliyiz hadi bakalım!

Handikaplı Olmayın

Handikaplı olduğunuzda, belirli bir etkinliğe katılmanıza izin verilmez. Bu durumda, faaliyet para kazanmaktır. Bir şirketin ilk kuralı para kazanmaktır. Bir firmanın ikinci kuralı çok daha fazla para kazanmaktır. Bu nedenle, eğer handikaplı iseniz, bu aktiviteye katılamazsınız çünkü kanunen izin verilmemektedir. Aynı şekilde "parayı kim verir düdük çalar" sözü de çok doğru bir ifadedir. Şirket ve müşteri ilişkilerinde düdük müşterinin elindedir. Çünkü parayı ödeyen müşteridir. Müşteri verdikleri paranın karşılığında firma tarafından vaat edilen tüm hizmeti eksiksiz ve kusursuz bir şekilde almak istemektedir. Söz verilen hizmetteki herhangi bir kusurda müşteri her zaman haklıdır.

Kimseden Medet Ummayın

Genel olarak çok kaliteli, çok iyi hizmet veren, sevilen, sosyal medyada yüzbinlerce kişi tarafından takip edilen bir firma olabilirsiniz. Ancak bu, olumsuz yorumların alınmayacağını garanti etmez.

Bazen sorunlu kişilerden olumsuz yorumlar alabilirsiniz, bazen de rakip firmaların prestijinizi kaybetmenize yönelik saldırılarından. Bu gibi durumlarda sizi seven ve destekleyenlerin size güvenmesini, sizinle ilgilenmesini, olumsuz yorum yapan kişiye karşı sizi savunmasını beklemeyin. Çünkü çoğu zaman bu beklenti sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

3 Dakika Önce